Skip to content

705 Gordon TerraceCape May, NJ 08204

Built 1962

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Jul 31, 1990

Property Information

Block581
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,400
55%
Improvement Value:$104,400
45%
Total Assessment$230,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,681+1.5%
2024$4,614+6.3%
2023$4,339+1.6%
2022$4,270+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$94,000

To:

Sq Ft1,684DeedBook 2067, Page 77

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 1734, Page 1042

Property Built

Built

Year Built: 1962