Skip to content

204 Hughes AvenueCape May, NJ 08204

Built 1961

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Sep 27, 1995

Property Information

Block582
Lot26
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,700
53%
Improvement Value:$104,400
47%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,504+1.4%
2024$4,440+6.3%
2023$4,175+1.6%
2022$4,109+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,644DeedBook 2630, Page 105

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 1695, Page 1009

Property Built

Built

Year Built: 1961