Skip to content

112 W Tampa AvenueVillas, NJ 08251

Built 1963

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block58
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage540
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
67%
Improvement Value:$40,900
33%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,528+1.6%
2024$2,488+6.4%
2023$2,339+1.7%
2022$2,301+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft540DeedBook 4134, Page 724

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft540DeedBook 4059, Page 216Recorded5/26/2022

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 3048, Page 815

Property Sale

SaleMulti
$40,600
DeedBook 2824, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1963