Skip to content

1500 Roslyn AvenueCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Price
$32,500
Last Sale Date
Jun 12, 1978

Property Information

Block591
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,300
72%
Improvement Value:$59,600
28%
Total Assessment$209,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,257+1.5%
2024$4,196+6.3%
2023$3,946+1.6%
2022$3,883+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$32,500

To:

Sq Ft936DeedBook 1405, Page 1081

Property Built

Built

Year Built: 1958