Skip to content

311 Roslyn AvenueCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Mar 29, 2010

Property Information

Block595
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,400
71%
Improvement Value:$46,700
29%
Total Assessment$161,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,267+1.4%
2024$3,220+6.3%
2023$3,029+1.6%
2022$2,980+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft936DeedBook 3416, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1958