Skip to content

305 Arctic AvenueCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2023

Property Information

Block592
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,454
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
61%
Improvement Value:$90,400
39%
Total Assessment$230,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,673+1.5%
2024$4,606+9.2%
2023$4,217+1.6%
2022$4,150+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958