Skip to content

309 Deland AvenueCape May, NJ 08204

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2022

Property Information

Block594
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,900
68%
Improvement Value:$53,700
32%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,419+1.4%
2024$3,370+6.3%
2023$3,170+1.6%
2022$3,119+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957