Skip to content

1202 Scott AvenueCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Date
Aug 15, 2019

Property Information

Block594
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,425
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,700
38%
Improvement Value:$187,400
62%
Total Assessment$303,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,147+70.0%
2024$3,616+6.3%
2023$3,401+1.6%
2022$3,347+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3025, Page 741

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2894, Page 665

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 2814, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1958