Skip to content

203 Haverford AvenueCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 14, 2009

Property Information

Block602
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,100
69%
Improvement Value:$56,400
31%
Total Assessment$182,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,701+1.4%
2024$3,648+6.3%
2023$3,431+1.6%
2022$3,376+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft924DeedBook 3392, Page 575

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 1410, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1960