Skip to content

905 Scott AvenueCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Aug 27, 2003

Property Information

Block602
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,000
76%
Improvement Value:$37,500
24%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,174+1.5%
2024$3,128+6.3%
2023$2,942+1.6%
2022$2,895+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft792DeedBook 3040, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1960