Skip to content

401 Wayne AvenueCape May, NJ 08204

Built 2015

Last Sale Price
$74,500
Last Sale Date
Apr 24, 2000

Property Information

Block605
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description1S-FR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,500
43%
Improvement Value:$160,700
57%
Total Assessment$283,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,743+1.4%
2024$5,661+6.3%
2023$5,324+1.6%
2022$5,239+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$74,500

To:

Sq Ft1,876DeedBook 2864, Page 76