Skip to content

705 Whittier AvenueCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2005

Property Information

Block615
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
62%
Improvement Value:$75,900
38%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,054+1.5%
2024$3,996+6.3%
2023$3,758+1.6%
2022$3,698+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2918, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1958