Skip to content

400 Whildam AvenueCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2005

Property Information

Block625
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,411
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,400
54%
Improvement Value:$100,000
46%
Total Assessment$216,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,389+1.5%
2024$4,326+6.3%
2023$4,068+1.6%
2022$4,003+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 2811, Page 596

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2359, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1955