Skip to content

305 Hughes AvenueCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2002

Property Information

Block617
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
76%
Improvement Value:$36,800
24%
Total Assessment$154,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,125+1.4%
2024$3,080+6.3%
2023$2,897+1.6%
2022$2,851+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 2668, Page 904

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 1689, Page 1168

Property Built

Built

Year Built: 1960