Skip to content

302 Eldredge AvenueCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Dec 21, 2015

Property Information

Block617
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage620
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,400
81%
Improvement Value:$27,100
19%
Total Assessment$143,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,910+1.4%
2024$2,869+6.3%
2023$2,698+1.6%
2022$2,655+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000

To:

Sq Ft620DeedBook 3656, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1955