Skip to content

803 Holmes AvenueCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jul 6, 2000

Property Information

Block621
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,319
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
63%
Improvement Value:$73,300
37%
Total Assessment$196,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,981+1.5%
2024$3,924+6.3%
2023$3,690+1.6%
2022$3,632+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$112,000

To:

Sq Ft1,319DeedBook 2868, Page 427

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 1535, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1965