Skip to content

404 Leaming AvenueCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 1, 2020

Property Information

Block622
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage816
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,400
63%
Improvement Value:$69,800
37%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,776+1.4%
2024$3,722+6.3%
2023$3,501+1.6%
2022$3,445+22.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft816DeedBook 3916, Page 300

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 3694, Page 980Recorded9/19/2016

Property Sale

Sale
$41,500

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 3561, Page 659Recorded12/3/2013

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 3561, Page 650Recorded12/3/2013

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 2822, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1955