Skip to content

405 Winslow AvenueCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2018

Property Information

Block622
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,072
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,400
62%
Improvement Value:$70,000
38%
Total Assessment$186,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,780+1.4%
2024$3,726+6.3%
2023$3,504+1.6%
2022$3,448+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 3776, Page 367Recorded2/13/2018

Property Sale

Sale
$78,800
DeedBook 2821, Page 276

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 1574, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1965