Skip to content

600 Whittier AvenueCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Price
$361,300
Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block623
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
67%
Improvement Value:$61,500
33%
Total Assessment$185,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,762+1.5%
2024$3,708+24.1%
2023$2,987+1.9%
2022$2,932+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$361,300

To:

Sq Ft792DeedBook 4076, Page 246

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 1703, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1958