Skip to content

505 Holmes AvenueCape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Jan 9, 2025

Property Information

Block624
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,200
66%
Improvement Value:$61,100
34%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,697+1.4%
2024$3,644+6.3%
2023$3,427+1.6%
2022$3,373+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$799,000

To:

DeedBook 4205, Page 192

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,122DeedBook 4152, Page 629Recorded1/30/2024

Property Built

Built

Year Built: 1950