Skip to content

504 Whittier AvenueCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2024

Property Information

Block624
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,206
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,200
62%
Improvement Value:$74,300
38%
Total Assessment$195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,965+1.5%
2024$3,908+6.3%
2023$3,675+1.6%
2022$3,617+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958