Skip to content

3800 Bayshore RoadCape May, NJ 08204

Commercial

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 24, 2011

Property Information

Block628
Lot99
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class---
Description1S-F-A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,600
55%
Improvement Value:$133,900
45%
Total Assessment$297,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,033+1.4%
2024$5,947+6.3%
2023$5,593+1.6%
2022$5,504+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook 3459, Page 731

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 3098, Page 383

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1448, Page 124