Skip to content

407 Atlantic AvenueCape May, NJ 08204

Built 2006

Last Sale Price
$659,000
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block633
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,400
44%
Improvement Value:$229,600
56%
Total Assessment$412,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,355+1.4%
2024$8,236+6.3%
2023$7,746+1.6%
2022$7,622+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$659,000

To:

Sq Ft2,016DeedBook 3949, Page 373

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 3569, Page 257Recorded2/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3024, Page 865