Skip to content

403 Atlantic AvenueCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
May 28, 2004

Property Information

Block633
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,238
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,400
68%
Improvement Value:$86,800
32%
Total Assessment$269,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,459+1.4%
2024$5,381+6.3%
2023$5,061+1.6%
2022$4,980+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$344,000

To:

Sq Ft1,238DeedBook 3086, Page 156

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 2927, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1955