Skip to content

502 Wayne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 6, 2006

Property Information

Block645
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,172
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,000
66%
Improvement Value:$61,700
34%
Total Assessment$180,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,665+1.5%
2024$3,612+6.3%
2023$3,397+1.6%
2022$3,343+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,172DeedBook 3255, Page 800

Property Sale

Sale
$81,900
DeedBook 2467, Page 45

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2169, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1955