Skip to content

500 Wayne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2014

Property Information

Block645
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage620
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,900
82%
Improvement Value:$26,400
18%
Total Assessment$146,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,967+1.5%
2024$2,925+6.3%
2023$2,750+1.6%
2022$2,707+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955