Skip to content

500 Winslow AvenueCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$341,500
Last Sale Date
Jan 10, 2022

Property Information

Block648
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,400
64%
Improvement Value:$66,600
36%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,711+1.4%
2024$3,658+6.3%
2023$3,440+1.6%
2022$3,386+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$341,500

To:

Sq Ft1,064DeedBook 4034, Page 197

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3113, Page 445

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3014, Page 1

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 1416, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1960