Skip to content

605 Winslow AvenueCape May, NJ 08204

Built 1951

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 16, 2022

Property Information

Block667
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,800
68%
Improvement Value:$56,800
32%
Total Assessment$177,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,602+1.5%
2024$3,550+6.3%
2023$3,339+1.6%
2022$3,286+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,040DeedBook 4045, Page 892

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 2885, Page 205

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 1543, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1951