Skip to content

701 Washington BlvdCape May, NJ 08204

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 1999

Property Information

Block649
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
64%
Improvement Value:$69,700
36%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,928+1.4%
2024$3,872+6.3%
2023$3,642+1.6%
2022$3,583+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 1926, Page 160

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 1687, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1957