Skip to content

501 Winslow AvenueCape May, NJ 08204

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2011

Property Information

Block649
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,500
72%
Improvement Value:$46,300
28%
Total Assessment$165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,362+1.4%
2024$3,314+6.3%
2023$3,117+1.6%
2022$3,067+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2772, Page 466

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 1463, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1957