Skip to content

605 Pacific AvenueCape May, NJ 08204

Built 1963

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Mar 20, 2020

Property Information

Block659
Lot17
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage710
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,300
74%
Improvement Value:$51,400
26%
Total Assessment$195,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,969+1.5%
2024$3,912+6.3%
2023$3,679+2.8%
2022$3,580+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

To:

Sq Ft710DeedBook 3907, Page 328

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 3432, Page 360

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1940, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1963