Skip to content

609 Indian AvenueCape May, NJ 08204

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2026

Property Information

Block662
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,049
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,800
68%
Improvement Value:$56,500
32%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,596+1.5%
2024$3,544+6.3%
2023$3,333+1.6%
2022$3,280+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953