Skip to content

503 Wayne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2019

Property Information

Block646
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,048
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,900
51%
Improvement Value:$121,000
49%
Total Assessment$244,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,967+1.5%
2024$4,896+6.3%
2023$4,604+33.7%
2022$3,445+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 2298, Page 206

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 1409, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1955