Skip to content

608 Wilson AvenueCape May, NJ 08204

Built 1953

Last Sale Price
$521,000
Last Sale Date
Sep 20, 2021

Property Information

Block664
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,390
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,600
55%
Improvement Value:$96,100
45%
Total Assessment$215,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,374+1.4%
2024$4,312+6.3%
2023$4,055+1.6%
2022$3,990+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$521,000

To:

Sq Ft1,390DeedBook 4010, Page 853

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft1,390DeedBook 3759, Page 943Recorded11/3/2017

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 1989, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1953