Skip to content

82 Pacific AvenueCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$486,000
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block566
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,600
65%
Improvement Value:$86,000
35%
Total Assessment$245,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,981+1.5%
2024$4,910+6.3%
2023$4,617+1.6%
2022$4,544+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$486,000

To:

Sq Ft1,408DeedBook 3948, Page 164

Property Sale

Sale
$342,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 3816, Page 752Recorded10/5/2018

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2977, Page 431

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 2462, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1960