Skip to content

606 Hughes AvenueCape May, NJ 08204

Built 1951

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 20, 2018

Property Information

Block668
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
65%
Improvement Value:$64,200
35%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,715+1.4%
2024$3,662+6.3%
2023$3,444+1.6%
2022$3,389+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 3818, Page 484

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 3504, Page 101

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 3013, Page 710

Property Sale

Sale
$55,500
DeedBook 2611, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1951