Skip to content

611 Leaming AvenueCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Oct 30, 2001

Property Information

Block668
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage980
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,000
68%
Improvement Value:$56,400
32%
Total Assessment$175,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,557+1.4%
2024$3,506+6.3%
2023$3,298+1.6%
2022$3,245+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft980DeedBook 2936, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1958