Skip to content

501 Rose Hill ParkwayCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Sep 3, 1998

Property Information

Block669
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage822
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,400
74%
Improvement Value:$44,800
26%
Total Assessment$172,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,492+1.4%
2024$3,442+6.3%
2023$3,237+1.6%
2022$3,186+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft822DeedBook 2774, Page 503

Property Built

Built

Year Built: 1958