Skip to content

1702 Rose Hill ParkwayCape May, NJ 08204

Built 2012

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 10, 2008

Property Information

Block675
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,458
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$446,200
51%
Improvement Value:$432,300
49%
Total Assessment$878,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,816+1.5%
2024$17,561+6.3%
2023$16,516+1.6%
2022$16,252+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft3,458DeedBook 3358, Page 292

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 1576, Page 56