Skip to content

702 Atlantic AvenueCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$849,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block675
Lot20
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,488
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,300
45%
Improvement Value:$255,700
55%
Total Assessment$465,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,430+1.4%
2024$9,295+3.1%
2023$9,012+129.3%
2007$3,931+58.6%
Property History

Property Sale

Sale
$849,000

To:

Sq Ft2,488DeedBook 4066, Page 13

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2862, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1955