Skip to content

1700 Rose Hill ParkwayCape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 2, 2009

Property Information

Block675
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage738
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,800
86%
Improvement Value:$35,500
14%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,299+1.4%
2024$5,223+6.3%
2023$4,912+1.6%
2022$4,834+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft738DeedBook 3402, Page 79

Property Sale

Sale
$257,500
DeedBook 3332, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1950