Skip to content

707 Pacific AvenueCape May, NJ 08204

Built 1965
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2012

Property Information

Block677
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,410
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,600
59%
Improvement Value:$102,400
41%
Total Assessment$248,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$3,868+4.5%
2014$3,702+0.1%
2013$3,699+0.6%
2012$3,679+0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 2525, Page 10

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 1562, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1965