Skip to content

711 Pacific AvenueCape May, NJ 08204

Built 1966

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 5, 2018

Property Information

Block677
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,319
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,400
55%
Improvement Value:$117,400
45%
Total Assessment$260,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,289+1.5%
2024$5,213+6.3%
2023$4,903+1.6%
2022$4,825+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,319DeedBook 3797, Page 290

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1693, Page 1016

Property Built

Built

Year Built: 1966