Skip to content

700 Adriatic AvenueCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$557,500
Last Sale Date
Mar 10, 2023

Property Information

Block678
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,600
65%
Improvement Value:$63,900
35%
Total Assessment$182,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,701+1.4%
2024$3,648+6.3%
2023$3,431+9.7%
2022$3,126+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$557,500

To:

Sq Ft896DeedBook 4106, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1965