Skip to content

715 Arctic AvenueCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2024

Property Information

Block678
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,398
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,800
50%
Improvement Value:$139,300
50%
Total Assessment$277,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,620+1.5%
2024$5,539+38.9%
2023$3,987+1.6%
2022$3,924+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,046DeedBook 3743, Page 509Recorded8/1/2017

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2934, Page 867

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 2827, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1965