Skip to content

710 Pilgrim PlazaCape May, NJ 08204

Built 1964

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jan 27, 2020

Property Information

Block683
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,427
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,200
54%
Improvement Value:$101,800
46%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,482+1.5%
2024$4,418+6.3%
2023$4,155+1.6%
2022$4,089+9.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,427DeedBook 3899, Page 267

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,427DeedBook 3874, Page 392Recorded9/5/2019

Property Built

Built

Year Built: 1964