Skip to content

717 Hughes AvenueCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Date
Aug 2, 2018

Property Information

Block687
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,218
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,300
64%
Improvement Value:$66,000
36%
Total Assessment$183,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,717+1.4%
2024$3,664+6.3%
2023$3,446+1.6%
2022$3,391+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960