Skip to content

711 Winslow AvenueCape May, NJ 08204

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2018

Property Information

Block685
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,212
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,300
62%
Improvement Value:$71,600
38%
Total Assessment$188,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,581+1.6%
2024$3,526+6.8%
2023$3,301+1.7%
2022$3,245+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 1648, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1956