Skip to content

720 Gorham AvenueCape May, NJ 08204

Built 1961

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block689
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,344
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,800
49%
Improvement Value:$115,500
51%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,610+1.5%
2024$4,544+6.3%
2023$4,273+51.9%
2022$2,814+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 3966, Page 734

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft704DeedBook 3864, Page 91Recorded7/5/2019

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 3112, Page 438

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 2942, Page 30

Property Sale

Sale
$237,879
DeedBook 2795, Page 674

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 2442, Page 211

Property Sale

Sale
$28,300
DeedBook 1616, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1961