Skip to content

790 Academy RoadCape May, NJ 08204

Built 1991

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 25, 2014

Property Information

Block739
Lot28
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.07

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
43%
Improvement Value:$125,800
57%
Total Assessment$221,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,488+1.5%
2024$4,424+6.3%
2023$4,160+1.6%
2022$4,094+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,480DeedBook 3586, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 2104, Page 190